Tajemnicza jemioła odgrywa ważną rolę nie tylko obecnie. Stosowano ją również w tradycyjnej medycynie ludowej setki lat temu. Wierzono w jej magiczne moce, chroniące przed czarną magią, urokami i siłami nieczystymi. Chroniła też wojowników podczas bitew, a także przynosiła szczęście. Wierzono również w jej moc przywracania i zwiększania płodności, z czym kojarzone były jej owoce o lepkim i białawym miąższu, przypominającym męskie nasienie.
Jemioła (Viscum album) – gatunek rośliny z rodziny sandałowcowatych.
Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji. Jemioła od dawna uważana była za roślinę wyjątkową, jej właściwości lecznicze i występowanie jako pierwszy opisał Teofrast, uczeń Arystotelesa. Jemioła to zielony kulisty krzew, który rośnie na drzewach. Tradycyjnie kojarzy się z wieszaną pod sufitem ozdobą świąteczną. Preparaty z jemioły stosuje się głównie w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy, a także przy dolegliwościach wywołanych
menopauzą.
Wyciąg z jemioły wspiera zdrowie naczyń krwionośnych i układu sercowo-naczyniowego. Wspomaga utrzymanie zdrowych stawów i mięśni. Wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Wspomaga ochronę antyoksydacyjną organizmu oraz układ odpornościowy. Wyciąg z jemioły pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.