Kto z nas nie doświadczył tego uczucia przepełnienia i dyskomfortu w żołądku. Problemy z trawieniem mogą dotyczyć nawet 30 % ogólnej populacji osób dorosłych. Wiele osób próbuje radzić sobie z tymi dolegliwościami domowymi sposobami.
Jakie są objawy dyskomfortu związanego z trawieniem?
- uczucie przepełnienia;
- odbijanie;
- wczesne uczucie sytości (pojawiające się nawet po niewielkim posiłku).
Jakie są przyczyny problemów z trawieniem?
Niska aktywność fizyczna, stres, nieregularne odżywianie mogą wpływać na pojawienie się dyskomfortu po lub w trakcie posiłku. Osoby prowadzące siedziący tryb życia częściej skarżą się na dolegliwości związane ze złym trawieniem niż osoby dbające o codzienną aktywność fizyczną. Udowodniono również, że dolegliwości częściej występują u osób sięgających po takie używki jak herbata, kawa, alkohol czy papierosy, a także cierpiących na nadwagę lub otyłość.
Jednak jako jedną z głównych przyczyn dolegliwości związanych z trawieniem wymienia się złą dietą. Spożywanie ciężkostrawnych posiłków może temu sprzyjać. Pokarmy tłuste, smażone lub grillowane, bogate w cukry, pikantne sprzyjają występowaniu problemów z trawieniem. Jeżeli do tego przyjmujemy zbyt mało płynów, spożywamy mało produktów bogatych w błonnik, warzyw i owoców nasz żołądek nie radzi sobie z produkcją wystarczającej ilości soków trawiennych oraz produkcją i wydzielaniem żółci. Problemy z trawieniem, których konsekwencją jest zbyt małe wydzielanie żółci, mogą właśnie objawiać się złym samopoczuciem.
Problemy z trawieniem. Co robić?
Najlepszym sposobem na poradzenie siebie z problemami z trawieniem jest przestrzeganie właściwej diety oraz wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych. Należy unikać dużych, ciężkostrawnych posiłków, smażonych, tłustych, aby nie podrażnić żołądka. Zamiast trzech dużych najlepiej zjeść 5-6 lekkich posiłków bogatych w błonnik. Aby uniknąć nagromadzenia gazów, powodujących wzdęcia brzucha, należy z diety wyeliminować napoje gazowane, gazopędne potrawy ( warzywa strączkowe takiej jak: fasola, groch itp.). Skutecznym sposobem unikania dyskomfortu związanego z trawieniem jest weliminowanie z jadłospisu wszystkich niekorzystnych składników. Zastąpienie wędzonych i smażonych potraw gotowanymi na parze lub pieczonymi w piekarniku pomoże uniknąć problemów z trawieniem. Dobrze jest również unikać grzybów, pasztetów, białego pieczywa oraz słodyczy.
Na pomoc – ZIOŁA
Wśród sposobów radzenia sobie z problemami z trawienim wązne miejsce zajmują preparaty ziołowe. Warto więc zwrócić uwagę na najbardziej znane zioła, które wspomagają wydzielanie soków trawiennych, żółci oraz wesprą regenerację i oczyszczanie naszej wątroby. Wiele dostępnych preparatów na rynku czy to w postaci tabletek czy herbatek zawiera wyciągi ziołowe, które wspomogą działanie przewodu pokarmowego. Ciekawe właściwości ma wyciąg z karczocha, zawierający cynarynę, który pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi, wspiera produkcję soków ytrawiennych, pracę wątroby oraz dróg żółciowych.
Kolejnym znanym zielem jest ostropest plamisty, ceniony za zawartość w wyciągu z jego nasion sylimaryny. Substancja ta wykazuje zbawienny wpływ na watrobę, sprzyja jej naturalnej regeneracji. Sylimaryna wspomaga wydzielanie soku żołądkowego, wspierając czynności trawienne. Preparaty zawierające wyciąg z nasion ostropestu plamistego sczególnie cenione są przy problemach z trawieniem i pracą wątroby.
Warto prowadziić zdrowy tryb życia, unikać stresu, jeść regularnie niewielkie , lekkostrawne posiłki. Jeżeli chcemy wspomóc pracę naszego żołądka pomogą nam wyciągi z ziół.